Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim oraz kursu „Warsztat pisania Scenariusza i Dramatu” Instytutu Badań Literackich Państwowej Akademii Nauk. Z zawodu kwerendzistka, z pasji pisarka, z przypadku redaktorka. Od 2010 roku związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi archiwistyki społecznej i historii mówionej; w latach 2017-2019 zastępczyni redaktorki naczelnej Łódzkiej Gazety Społecznej „Miasto Ł”; w latach 2017-2020 asystentka muzealna i kuratorka programu publicznego w Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi. Autorka książki reportażowej Aleja Włókniarek [Wydawnictwo Czarne, 2018].
Laureatka Nagrody Literackiej Złoty Exlibris [2018] i Punktu dla Łodzi [2019], nominowana do Nagrody Identitas [2022], stypendystka Wyszehradzkich Rezydencji Literackich na rok 2020 oraz rezydencji artystycznej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w roku 2021.
Zwolenniczka i propagatorka tezy, że uważne słuchanie jest supermocą oraz że stać nas na lepsze opowieści o rzeczywistości niż te, które mamy. W sposób niestrudzony powraca do tej rzeczywistości z kolejnych epizodów depresyjnych. Pielęgnuje dwa koty i wiele analogowych sieci społecznych.
Kontakt: marta.madejska@gmail.com
***
Na tym blogu zamieszczane są efekty obecnej pracy poszukiwawczo-archiwalnej i reportażowo-literackiej. Blog tworzony podczas pisania Alei Włókniarek można znaleźć tutaj, a kreatywne wycinki z marginesów życia tutaj.